SERCAŃSKA AKCJA „ZBIERAM I WSPIERAM”

 

Organizuje ją Sekretariat Misji Zagranicznych Księży Sercanów we współpracy z ARGO-FILM, firmą zajmującą się od lat 60-tych profesjonalnym recyklingiem odpadów. Polega ona na zbiórce zużytych baterii, płyt CD/DVD/VCD oraz telefonów komórkowych. Dochód z ich utylizacji zostanie przeznaczony na budowę domów w „Wiosce Matki Bożej Miłosierdzia” w Opol na Filipinach. W ten prosty sposób można chroniąc nasze środowisko naturalne pomóc potrzebującym filipińskim rodzinom, poszkodowanych w tajfunie Sendong, jaki w 2011 r. uderzył w Cagayan de Oro na Filipinach, gdzie posługują sercanie, a z którego powodu setki mieszkańców zostało bez domów i środków do życia. Wtedy to powstał pomysł wzniesienia dla ofiar żywiołu nowych domów w wiosce nazwanej „Wioską Matki Bożej Miłosierdzia”. Sekretariat Misji Zagranicznych Księży Sercanów dzięki pozyskanym środkom z akcji sfinansował już 20 spośród 585 wzniesionych już budynków mieszkalnych. Docelowo w tej wiosce zaplanowano budowę 600 domów oraz przedszkola.

Już za 9 ton elektrośmieci można wybudować jeden dom na Filipinach.

 

My zbierać będziemy – w odpowiednich pojemnikach:

1. zużyte baterie wszelkiego typu (poza żelowymi): „tradycyjne” paluszki; akumulatorki od komórek, laptopów, aparatów słuchowych.

2. zużyte płyty CD/DVD/VCD każdej wielkości i jakości (także połamane i porysowane). Płyty mogą być wrzucane do pojemnika z opakowaniami (foliowe, plastikowe, tekturowe).

3. zużyte telefony komórkowe – bez ładowarek i bez baterii, które akurat można wrzucić do pojemnika z bateriami.

 

Pojemniki ustawione są pod chórem przy wyjściu z kościoła. Gdy się zapełnią organizatorzy akcji wymienią je na puste. Akcja będzie trwać aż do odwołania. Przy wrzucaniu prosimy zwracać baczną uwagę na to, czy wrzucamy poszczególne rzeczy do odpowiednich pojemników!

 

Zobacz krótki i piękny filmik o akcji: