mapa ze strony: kosciol.wiara.pl

Metropolia katowicka zwana najczęściej Górnośląską jest jedną z 14 metropolii Kościoła katolickiego w Polsce. W jej skład wchodzą:

Archidiecezja Katowicka

Diecezja Gliwicka

Diecezja Opolska

Organizacja terytorialna Kościoła katolickiego w Polsce po II wojnie światowej, biorąc pod uwagę zmiany granic politycznych, nie była możliwa, zwłaszcza jeśli chodzi o Ziemie Zachodnie i Północne oraz te części diecezji, które na mocy układu poczdamskiego zostały wcielone do Związku Radzieckiego. Po 1989 roku nastąpiły w Polsce warunki, które ułatwiły taką reorganizację. Okolicznością sprzyjającą było uregulowanie w 1970 roku kwestii związanych z sytuacją diecezji na Ziemiach Zachodnich i Północnych oraz ustawa z 17 maja 1989 regulująca status Kościoła w Polsce, w tym także przywrócenie hierarchii kościelnej w dawnych republikach sowieckich oraz powstanie diecezji w Białymstoku. Oficjalnie proces reorganizacji rozpoczął się pod koniec 1991 roku.

Papież Jan Paweł II w liście do prymasa kard. Józefa Glempa (4 października 1991) postulował tworzenie nowych diecezji; w mniejszym stopniu brano pod uwagę granice historyczne, a w większym kryterium ilościowe. 10 października 1991 powołano Komisję do Spraw Podziału Administracyjnego Kościoła w Polsce pod przewodnictwem kardynała Franciszka Macharskiego. 30 października 1991 w czasie rozmów na temat reorganizacji padła propozycja, aby Górny Śląsk otrzymał metropolię. W kurii katowickiej opracowano założenia nowej organizacji terytorialnej Kościoła na Górnym Śląsku, zakładające podział diecezji katowickiej i powstanie dwóch nowych: gliwickiej i bielskiej. Projektowane zmiany były zbieżne z programem regionalizacji opracowanym w odniesieniu do Górnego Śląska przez Urząd Wojewódzki w Katowicach, a także konsultowane z władzami państwowymi. Ludność - ok. 4 mln.

Papież Jan Paweł II bullą Totus Tuus Poloniae Populus z 25 marca 1992 zreorganizował dotychczas istniejącą strukturę metropolitalną, do 5 istniejących metropolii doszło 9 nowych, w tym katowicka. W skład metropolii katowickiej jako sufraganie weszły diecezje: opolska i gliwicka. Podniósł jednocześnie do godności arcybiskupa metropolity katowickiego biskupa Damiana Zimonia.

tekst: www.encyklo.pl

Podstawowe dane:


Archidiecezja Katowicka

Diecezja Gliwicka

Diecezja Opolska

obszar (km2):

2400

obszar (km2):

2250

obszar (km2):

8033

mieszkańców: 1496300

mieszkańców:

708504

mieszkańców:

838000

katolików:

1453000

katolików:

642562

katolików:

812000

parafii:

319

parafii:

156

parafii:

399

księży diecezjalnych: 1075

księży diecezjalnych: 385

księży diecezjalnych: 711

księży zakonnych:

136

księży zakonnych:

144

księży zakonnych:

149

sióstr zakonnych:

820

sióstr zakonnych:

200

sióstr zakonnych:

686

alumnów:

117

alumnów:

54

alumnów:

84

 

 

Patroni diecezji:

 

Archidiec. Katowicka

Diecezja Gliwicka

Diecezja Opolska

Matka Boża Piekarska, Matka Sprawiedliwości i Miłości Społecznej (12 IX);


św. Florian, męcz. (4 V);


św. Barbara, dziewica i męczennica (4 XII);


Patronka Śląska: św. Jadwiga Śląska (16 X);


Patron metropolii górnośląskiej: św. Jacek, prezbiter (17 VIII);

Święci Apostołowie Piotr i Paweł (29 VI);


Najświętsza Maryja Panna, Matka Sprawiedliwości i Miłości Społecznej (12 IX);


św. Anna, Matka Najświętszej Maryi Panny (26 VII);


Patron metropolii górnośląskiej: św. Jacek, prezbiter (17 VIII);


Patronka Śląska: św. Jadwiga Śląska (16 X);

św. Anna, Matka Najświętszej Maryi Panny (26 VII);


bł. Czesław, prezbiter (20 VII);


bł. Bronisława, dziewica (1 IX);


Patron metropolii górnośląskiej: św. Jacek, prezbiter (17 VIII);


Patronka Śląska: św. Jadwiga Śląska (16 X);

 

 

BISKUPI METROPOLII KATOWICKIEJ

 

 

Archidiecezja Katowicka

foto: fra3.pl

 

Ks. Arcybiskup Wiktor Skworc

Metropolita Katowicki

 

Urodzony 19.05.1948 w Rudzie Śl.-Bielszowicach

Święcenia kapłańskie: 19.04.1973  w Katowicach

Święcenia biskupie: 6.01.1998 w Rzymie

Arcybiskup Metropolita: od 29.10.2011

Doktor nauk humanistycznych w zakresie historii Kościoła

 

Motto posługi:

"W Duchu Świętym"

 


foto GN

Ks. Biskup Marek Szkudło

biskup pomocniczy

biskup tytularny diec. Wigry

 

Urodzony: 28.02.1952 w Tychach

Święcenia kapłańskie: 23.03.1978 w Katowicach

Święcenia biskupie: 06.01.2015 w Katowicach

 

 

Motto posługi:

"W Tobie Panie zaufałem"

 

 


foto GN

Ks. Biskup Adam Wodarczyk

biskup pomocniczy

biskup tytularny diec. Pomezania

 

Urodzony: 03.01.1968 w Tarnowskich Górach

Święcenia kapłańskie: 14.05.1994 w Katowicach

Święcenia biskupie: 06.01.2015 w Katowicach

Dr nauk teologicznych w zakresie teologii pastoralnej.

 

Motto posługi:

"Światło- Życie"

 

 


foto: kosciol.wiara.pl

Ks. Arcybiskup Damian Zimoń

emerytowany Metropolita Katowicki

 

Urodzony: 25.10.1934 w Niedobczycach

Święcenia kapłańskie: 21.12.1957 w Katowicach

Święcenia biskupie: 29.06.1985 w Katowicach

Arcybiskup Metropolita: do 29.10.2011 r.

Dr nauk teologicznych w zakresie liturgiki

 

 

Motto posługi:

"Głosimy Chrystusa Ukrzyżowanego"

 

 

 

foto: mbpiekarska.pl

Ks. Biskup Gerard Bernacki

emerytowany biskup pomocniczy

biskup tytularny Sala Consilina

 

Urodzony: 03.11.1942 w Książenicach

Święcenia kapłańskie: 04.06.1967 w Katowicach

Święcenia biskupie: 16.04.1988 w Katowicach

Biskup pomocniczy katowicki do 31.01.2012.

Dr nauk teologicznych w zakresie teologii moralnej

oraz w zakresie teologii życia wewnętrznego.

 

Motto posługi:

"Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie"


 

Diecezja Gliwicka

foto: kosciol.wiara.pl

 

Ks. Biskup Jan Kopiec

Ordynariusz gliwicki

 

Urodzony: 18.12.1947 w Zabrzu

Święcenia kapłańskie: 30.04.1972 w Opolu

Święcenia biskupie: 06.01.1993 w Rzymie

Biskup gliwicki od 29.12.2011.

Prof. dr hab. nauk humanistycznych w zakresie historii Kościoła.

 

 

 

Motto posługi:

"Krzyż Chrystusa - nasza nadzieja"

 

o sukcesji apostolskiej biskupa Jana Kopca możesz przeczytać TUTAJ

foto: kosciol.wiara.pl

Ks. Biskup Gerard Kusz

emerytowany biskup pomocniczy

biskup tytularny Tagarbala

 

Urodzony: 23.10.1939 w Dziergowicach

Święcenia kapłańskie: 24.06.1962 w Opolu

Święcenia biskupie: 15.08.1985 w Opolu

Biskup pomocniczy gliwicki od 25.03.1992 do 16.11.2014.

Dr nauk teologicznych w zakresie katechetyki.

 

Motto posługi:

"Posłuszeństwo i pokój"

 

 


foto: gliwice.gosc.pl

Ks. Biskup Jan Wieczorek

emerytowany ordynariusz gliwicki

 

Urodzony: 08.02.1935 w Bodzanowicach

Święcenia kapłańskie: 22.06.1958 w Opolu

Święcenia biskupie: 16.08.1981 na Górze Świętej Anny

Biskup gliwicki od 25.03.1992 do 29.12.2011.

Mgr-lic. prawa kanonicznego.

 

 

Motto posługi:

"Służyć ludowi"


 

Diecezja Opolska

foto: kosciol.wiara.pl

 

Ks. Biskup Andrzej Czaja

Ordynariusz opolski

 

Urodzony: 12.12.1963 w Oleśnie

Święcenia kapłańskie: 11.06.1988 w Kluczborku

Święcenia biskupie: 29.08.2009 w Opolu

Biskup opolski od 29.08.2009.

Prof. dr hab. teologii w zakresie dogmatyki.

 

Motto posługi:

"Stać przed Tobą i Tobie służyć"

 

 


foto: kosciol.wiara.pl

Ks. Biskup Paweł Stobrawa

biskup pomocniczy

biskup tytularny Eca

 

Urodzony: 22.04.1947 w Zborowskiem

Święcenia kapłańskie: 20.05.1973 w Opolu

Święcenia biskupie: 14.05.2003 w Opolu

Biskup pomocniczy opolski od 14.05.2003.

 

 

Motto posługi:

"Zawierzyłem Miłości"

 

 


foto: episkopat.pl

Ks. Biskup Rudolf Pierskała

biskup pomocniczy

biskup tytularny Semina

 

Urodzony: 13.10.1959 w Kędzierzynie Koźlu

Święcenia kapłańskie: 22.06.1985 w Opolu

Święcenia biskupie: 11.01.2014 w Opolu

Biskup pomocniczy opolski od 11.01.2014.

Dr hab. teologii w zakresie liturgiki.

 

Motto posługi:

"Głosić radość Ewangelii"

 

 


foto: kosciol.wiara.pl

Ks. Arcybiskup Alfons Nossol

emerytowany ordynariusz opolski

 

Urodzony: 08.08.1932 w Brożcu

Święcenia kapłańskie: 23.06.1957 w Opolu

Święcenia biskupie: 17.08.1977 w Opolu

Biskup opolski od 04.08.1977 do 14.08.2009.

Prof. dr hab. teologii w zakresie dogmatyki.

 

 

Motto posługi:

"Czynić prawdę w miłości"

 

 


foto: kosciol.wiara.pl

Ks. Biskup Jan Bagiński

emerytowany biskup pomocniczy

biskup tytularny Tagarata

 

Urodzony: 31.05.1932 w Kamionce

Święcenia kapłańskie: 17.06.1956 w Opolu

Święcenia biskupie: 15.08.1985 w Opolu

Biskup pomocniczy opolski od 15.08.1985 do 14.08.2009.

Dr teologii w zakresie dogmatyki.

 

Motto posługi:

"Służyć Bogu i ludziom"